Історія

На Сумщині перші чекістські фізичні осередки були створені у 1926 році при Конотопському, Глухівському, Роменському, Сумському та інших окружних відділах ДПУ. В них активно проводилась робота по залученню до занять фізичними вправами співробітників та членів їх сімей. Пізніше розгорнулася робота по створенню для цього спортивних майданчиків та споруд.

Вже в 1930 році Сумським ОДПУ на прилеглій до адміністративного будинку території було обладнано спортивне містечко, яке включало в себе футбольне поле, волейбольний та тенісний майданчик, легкоатлетичні доріжки.

Організатором цієї роботи був співробітник ОДПУ Вексельман Йосип Матвійович.

В 1935 році в м. Суми був створений магазин «Динамо», який до 1955 року був практично єдиною торгівельною організацією в області, яка забезпечувала колективи та населення спортивними товарами.

Ще в 1944-1945 воєнні роки, після звільнення області від окупантів розпочалась робота по відтворенню фізкультурного руху на Сумщині. В квітні 1944 року була створена обласна Рада «Динамо» з штатним складом співробітників. Першим головою Ради став начальник УВС Соколов Гаврило Михайлович.

В післявоєнні роки великою популярністю користувався футбол. В цей період однією з найбільш відомих була футбольна команда «Динамо» Суми, яка протягом ряду років володіла кубком республіканської Ради «Динамо». В 1948 році вони виграли першість другої зони УРСР та зайняли ІІІ місце в свій  підгрупі.

Товариство «Динамо» активно включилося в роботу по підвищенню кваліфікації вчителів фізичної культури шкіл. На базі спортивного залу «Динамо» були створені та успішно працювали десятимісячні курси по їх підготовці.

Відповідальний секретар обласної Ради Анатолій Іванович Щаблев був нагороджений значком «Відмінник фізичної культури». Учасник Великої Вітчизняної війни Анатолій Іванович Щаблев все своє життя присвятив роботі в обласній  організації. Під його керівництвом почала створю­ватися база для занять спортом. У 1964 році побудовано перше при­міщення, а в 1984 році – друге приміщення лижної бази в урочищі Токарі. Тут же, силами співробітників та тренерів, була створена єдина на Україні штучна лижня.

В 1958 році тренером з лижних гонок та легкої атлетики був призначений Романько Віталій Іванович, що дало початок розвитку зимових видів спорту при облраді «Динамо». Він і був одним із найсильніших лижників в цей період. У 1962 році Романько В.І. виконав норматив майстра спорту СРСР. Після закінчення спортивної кар’єри Віталій Іванович залишився на  тренерській роботі. Серед його вихованців немало майстрів спорту, а також чемпіон світу серед юніорів, майстер спорту міжнародного класу Олександр Ушкаленко. На динамівській лижні під його керівництвом одержав спортивну закалку багаторазовий чемпіон Світу та Олімпійських ігор з греблі на байдарці, Заслужений майстер спорту Олександр Шапоренко.

В цілому ж в ці роки Анатолієм Щаблевим та Віталієм Романько зроблений великий вклад в початок розвитку спорту високих досяг­нень в обласній організації. Спортсмени динамівці розпочали приймати участь у Всесоюзних та міжнародних змаганнях.

Протягом 1982 – 1986 років підготовлено 9 майстрів спорту, один майстер спорту міжнародного класу СРСР.

Продовжувалась робота по створенню спортивних споруд в колективах фізичної культури. Були побудовані спортивний зал в управ­лінні КДБ, стадіон пожежно-прикладного спорту ВПО УВС, стрілецькі тири та інші спортивні споруди.  В цій роботі активну участь брали керівники обласних організацій та відомств: Іван Матвійович Ковальов, Юрій Андрійович Вошкін, Юрій Володимирович Петров, Геннадій Миколайович Андрієнко їх заступники Микола Михайлович Дубенко, Олексій Васильович Євдокимов, Анатолій Олексійович Волков, Іван Данилович Брага, ветерани-динамівці Леонід Михайлович Рухлов, Олександр Михайлович Ісаєв, Микола Іванович Обоз­ний, Микола Іванович Чайка, Іван Васильович Логвиненко, Анатолій Олександрович Степанов, Олексій Романович Дорофєєв, Олександр Васильович Тараненко та інші.

Імена динамівців  Сумщини все частіше почали з’являтись серед призерів змагань з службово-прикладних видів спорту. Майстерські нормативи скорились Івану Васильовичу Логвиненко, Воло­димиру Макарчуку, Сергію Полушину, Ользі Ліпковій, Дмитру Бойку – по прикладній стрільбі, Івану Дунь та Володимиру Андрієнку – з службового багатоборства та Андрію Некрасову з офіцерського триборства та не олімпійських. В області традиційними стали спартакіади з службово-прикладних видів спорту: футболу, волейболу, плавання, кульової стрільби. Великою популярністю користується пожежно-прикладний спорт. За безпосередньою участю керівництва УПО Костенка С.П. та Науменка В.В. в 1986 році збудовано учбово-тренувальний комплекс по вул. Ковпака, 2. Команди пожежників неодноразово становились призерами чемпіонатів СРСР в цьому виді спорту.

Чемпіоном спартакіади народів СРСР в 1986 році в естафеті  став біатлоніст Віталій Могиленко.

Кропітка праця Заслужених тренерів України: Віталія Івановича Романька, Романа Романовича Бондарука, а також тренерів Віктора Михайловича Бонда­ренка, Василя Петровича Мукшина, Віктора Васильовича Шевцова, Віталія Йосиповича Павленка та інших при­несла позитивні результати. 3 1988 року наші спортсмени-динамівці, в першу чергу біатлоністи, займають провідні місця в змаганнях усіх рівнів. На VІ зимовій Спартакіаді народів СРСР в 1990 році в Тисовці майстер спорту міжнародного класу з біатлону Надія Білова виборо­ла срібну медаль в індивідуальній гонці на 15 кілометрів та бронзову медаль в естафе­тній гонці.  Майстри спорту Ірина Корчагіна та Віталій Могиленко стали бронзовими призерами  естафетної гонки.

Поряд з зимовими видами традиційними стають для нас стрільба із лука та легка атлетика. Вихованець «Динамо» майстер спорту міжнародного класу з легкої атлетики Анатолій Козлов, якого тренував неодноразовий Олімпійський чемпіон Володимир Степанович Голубничий, є багаторазовим переможцем та рекордсменом України з спортивної ходьби на 5,10 і 20 км. Високі результати показують лучники-члени збірної команди України під керівництвом Заслуженого тренера республіки Сергія Валентиновича Родіонова, Владлена Колесникова та Ілони Бабич.

Велика заслуга в розвитку матеріально-спортивної бази «Динамо» начальника УВС області генерал-майора міліції Сітала Володимира Степановича, голови обласної Ради «Динамо» Соколова С.В. та заступника голови облради «Динамо» полковника міліції Антипенка Миколи Григоровича, завдяки яким у 1987 році в урочищі Токарі господарським способом за участю багатьох співробітників-динамівців (Харитонової Н.І., Романько Л.М., Думчикова П.Ф., Сільченка Л.І., Семенюти В.П. та ін..)  у  стислі  терміни  реконструйована лижна  база.  Із  двох маленьких «фінських» будинків вона перетворилась в добротну триповерхову будівлю, яка вміщує в собі готель на 60 місць, їдальню, оздоровчий центр із сауною та басейном, спортивний зал, відеозал, пункт прокату на 500 пар лиж. Поруч побудований лижний стадіон та стрільбище для біатлону на 17 установок,  лижеролерна траса довжиною 3000 метрів. В 1991 році було збудовано  фізкультурно-оздоровчий комплекс «Динамо», який став одним із найкращих спортивних споруд області.

У 1994 році п’ять динамівців області – Надія Білова, Марина Сколота, Олена Петрова, Віталій Могиленко, Валентин Джима та Роман Звонков – склали основу збірної команди України по біатлону на зимових Олімпійських Іграх в Ліллехаммері (Норвегія), де показали результати міжнародного рівня, а Олена Петрова та Марина Сколота зайняли п’яте  місце в естафетній гонці 4 х 7,5 км. В цьому ж році в складі збірної команди України Олена Петрова посіла 3 місце на чемпіонаті Європі в Фінляндії.

З 2000 по 2002 р.р. під особистим контролем губернатора області Щербаня В.П., Голови Сумської обласної організації генерал-майора міліції Плеханова М.А. та заступника Голови обласної організації полковника міліції Шаховського М.М. була проведена велика робота по реконструкції лижної бази «Динамо», стрільбища та лижних трас, на що було виділено                 2,3 млн. грн. (розширене стрільбище з 17 до 30 мішенних установок, придбані нові установки в кількості 30 штук, покладене нове асфальтове покриття лижеролерної траси, збудовано автономну котельню під газове опалення). База затверджена Міністерством України у справах сім’ї, молоді та спорту як центр Олімпійської підготовки лижників та біатлоністів.

З травня 2000 року в Сумській обласній організації ФСТ «Динамо» починає працювати відділення вільної боротьби, тренером якого був заслужений тренер України Ю.М. Голуб. Його вихованці були неодноразовими переможцями і призерами міжнародних та Всеукраїнських змагань. Так, Михайло Голуб – дворазовий чемпіон Європи серед кадетів та бронзовий призер чемпіонату Європу серед молоді, його брат Юрій Голуб – бронзовий призер чемпіонату Європи та дворазовий призер чемпіонату світу серед молоді 2001 та 2003 років, срібний призер Кубку світу 2005 року. Катерина Бурмістрова – чемпіонка світу, триразова чемпіонка Європи, учасниця Олімпійських Ігор 2012 року. Світлана Саєнко – призерка чемпіонату світу, багаторазова призерка чемпіонатів Європи, зайняла почесне 4 місце на Олімпіаді в Афінах в 2004 році. Комісар Дмитро – дворазовий призер Кубків світу 2009 р. та 2011 р., Муха Віктор – бронзовий призер чемпіонату світу серед молоді 2005 року.

Успішно провела зимовий сезон 2003-2004 р.р. заслужений майстер спорту України, учасниця трьох олімпіад, срібний призер Олімпійських ігор в м. Нагано (Японія) гордість Сумського «Динамо» – Олена Петрова. На чемпіонаті світу в м. Ханти-Мансійськ в 2003 році зайняла друге місце в спринтерській гонці 7,5 км. та друге місце в естафеті. В 2004 році на чемпіонаті світу в Німеччині в індивідуальній гонці на 15 км. була третьою, на чемпіонаті Європи, який проходив в Білорусії вона стала чемпіонкою в спринтерській гонці та гонці переслідуванью.

Кращим серед біатлоністів в 2006 р. є: Лілія Єфремова, яка на ХХ Олімпійських Іграх в Турині завоювала бронзову медаль в гонці на 7,5 км.; Олена Петрова на ЧЄ в естафеті зайняла 4 місце; Валентина  Семеренко на ЧЄ на 7,5 км була I, в пурсуїті була другою. На чемпіонаті світу з літнього біатлону Валентина та Віта Семеренко, вибороли по дві бронзові та дві срібні медалі в м. Уфа (Росія).

На чемпіонаті Світу в 2008 році збірна команда України з біатлону в складі динамівок: Оксани Яковлевої, Валентини та Віти Семеренко в естафетній гонці зайняли друге місце, а на чемпіонаті Європи Оксана Яковлєва в спринтерської гонці, зайняла перше місце та  була другою в гонці-переслідувань.

З 2008 року при при обласній організації «Динамо» розвивається панкратіон. Цього ж року на чемпіонаті Світу в Тегерані (Іран)  співробітники УМВС Сітало Олександр  виборов золото, а Данько Сергій став срібним призером. Синявіна Вікторія та Резнік Андрій (представник УСБУ)   срібні  призери ІІ Всесвітніх ігор з єдиноборств, чемпіони та  призери чемпіонатів світу та Європи, Ємець Дмитро (представник УСБУ)  чемпіон та  призер чемпіонатів світу та Європи,    Андрущенко Олег чемпіон та срібний призер чемпіонату світу, Ковальов Сергій (представник в/ч 3022 м. Шостка ВВ МВС України)  срібний призер чемпіонату Європи та світу,  Волинкін Володимир бронзовий призер чемпіонату Європи. Доречі, Ємець Дмитро (представник УСБУ) виконав норматив МСУМК з панкратіону і потрапив в список десяти кращих спортсменів ФСТ «Динамо» України 2012 року. Підготовкою спортсменів займаються Заслужені тренери України Томенко О.А., Чередніченко С.В. та Сітало О.М.

Основною формою організації масової фізкультурно-спортивної роботи є динаміади серед КФК, а також першості, кубки з окремих видів спорту: з міні-футболу, рукопашного бою, самбо, офіцерського триборства, волейболу, прикладної стрільби, легкоатлетичного кросу, де беруть участь всі КФК.

Крім того, традиційно проводяться змагання з біатлону серед ветеранів Сумщини, а також Всеукраїнські змагання пам’яті МСМК Романа Звонкова. Традиційними для обласної організації є конкурси «Тато, мама, я – міліцейська сім’я», «Молодий фахівець».

Значний вклад в розвиток та популяризацію динамівського руху внесли начальники організаційно-масової та спортивної роботи Авраменко С.Д, Смаль В.І., головний фахівець організації Харитонова Н.І. та Кузьменко Г.М.

В 2012 році при безпосередній підтримці Голови обласної організації генерал-майора міліції Дяченка Петра Миколайовича та заступника голови Салатенка О.А., заступника голови на громадських засадах Сільченка Л.І. багато зроблено для покращення умов тренувань лижників та біатлоністів на лижній базі «Динамо» в урочищі Гнилиця с. Токарі, в т.ч.: збудована автономна котельня на дровах, навіс для зберігання дров, в люксі та полулюксах встановлені бойлери для підігріву води та кондиціонери, проведено капітальний ремонт сауни.

Губернатор області Юрій Чмирь виступив ініціатором  створення в області регіонального центру олімпійської підготовки зимових видів спорту (на матеріально-технічній базі «Динамо»). Сьогодні на новій складній  ділянці з крутими підйомами та спусками проводяться ґрунтові роботи для будівництва додаткової лижеролерної траси довжиною1250 м.

Велика увага в фізкультурно-спортивному товаристві «Динамо» приділяється розвитку дитячого та юнацького спорту.

При Сумській обласній організації діє дві спортивні школи:

– дитячо-юнацька спортивна школа «Динамо з лижних гонок та біатлону розпочала свою діяльність з січня 1992 року. З цього часу по 1993 рік першим директором  був Заслужений тренер Радянського Союзу з лижних гонок Романько В.І.. 1993-2011 р.р.  школу  очолював       Зеленський І. В.

У січні 2004 року розпочала свою діяльність Комунальний заклад Сумської обласної Ради Сумська обласна комплексна дитячо-юнацька спортивна школа «Динамо». В 2000 році було відкрито відділення вільної боротьби. З 2011 року по теперішній час школу очолює директор Зима В. В. У школі працює 4 відділення (біатлон, лижні гонки, стрільба з лука та боротьба вільна), в яких займаються більше ніж 300 учнів. Спортивну підготоваку спортсменів здійснюють 18 тренерів-викладачів, з яких 2 заслужені працівники фізичної культури (Байда С.І., Родионов С.В.), 7 тренерів мають почесне звання Заслужений тренер України (Шамрай В.М., Байда С.І., Прокопов В.Л.,   Родіонова Н. В., Солоненко Є.В.,  Родионов С.В., Мурачов В.В.), 12 тренерів мають вищу тренерську категорію. Спортсмени школи успішно виступають на республіканських та міжнародних змаганнях, в т.ч.: три вихованці школи (Журавок Ю., Ігнатьєв Д.- біатлон, Красовський О.- лижні гонки) стали  учасниками І-х зимових юнацьких Олімпійських ігор 2012 року де біатлоністи посіли почесне ІV місце. Поліна Родіонова – МСМК зі стрільби з лука,срібна призерка чемпіонату світу серед юніорів та кадетів 2012 р., рекордсменка Європи серед кадетів, переможниця чемпіонату світу серед молоді 2013 р.. Віталій Жуков –МС з вільної боротьби,срібний призер чемпіонату Європи серед юніорів 2011 р.. Юлія Журавок – МС з біатлону, чемпіонка світу серед молоді та юнаків в естафеті 2012 р., дворазова срібна призерка чемпіонату світу серед молоді та юнаків 2013 р., бронзова призерка чемпіонату Європи серед юніорів 2013 р., чемпіонка та дворазова срібна призерка чемпіонату Європи з літнього біатлону 2013 р.. Валентин Куций – МСМК зі стрільби з лукасвітовий рекордсмен стрільби в приміщеннях  у своїй віковій групі, срібний призер чемпіонату світу в приміщенні серед юніорів та юнаків

2012 р., Микита Шишкін – МСМК зі стрільби з лука – бронзовий призер кубку Європи серед юнаків та юніорів 2012 р., переможець чемпіонату Європи серед молоді та кадетів 2012 р..

Доброго слова заслуговує і параолімпієць Заслужений майстер спорту України Віталій Лук’яненко, дворазовий чемпіон та багаторазовий призер Параолімпійських ігор 2002, 2006 та 2010 р.р.

Не менш титуловані спортсмени відділення лижних гонок, серед яких учасники зимових Олімпійських ігор, чемпіонатів світу, Європи, Всесвітніх універсіад Антипенко Т. та Ольшанський В., переможці чемпіонату світу серед школярів Ірина Чмутенко.

За підсумками огляду-конкурсу ФСТ «Динамо» України в 2012 році школа зайняла ІІ місце та ІІ місце серед спортивних шкіл області.

–  спеціалізована дитячо-юнацька школа олімпійського резерву «Динамо» з хокею на траві розпочала свою історію з 1996 року, кооли в зв’язку з ліквідацією спортивно-студенського товариства «Буревісник» школа була передана в обласну раду «Динамо». У січні 2004 року  школа стала Комунальним закладом Сумської обласної ради. СДЮШОР є одним з кращих осередків  по підготовці спортивного резерву збірних команд області та України. На сьогодні в школі займаються 258 учнів, з якими працюють 12 висококваліфікованих тренерів, 4 з яких – заслужені тренери України  (Макаєва  С.М.,  Калтипан Т.І.,  Кукаріна Н.О. та  Матвієнко В.М.).

5 мають вищу тренерську категорію. 27 вихованок СДЮШОР «Динамо» входять до складу юнацької , молодіжної та національної збірних команд України. У 2010 році вихованки школи в складі національної збірної команди України з хокею на траві в приміщенні завоювали титул чемпіонів Європи

м. Дуйсбург (Німеччина), а в 2011 році стали бронзовими призерами чемпіонату світу. 2012 рік – команда виборола право виступати на Олімпійському кваліфікаційному турнірі в м. Делі (Індія) в рамках якого посіла четверте місце. В 2013 році вихованки школи в складі збірної команди України до 18 років здобули бронзові медалі на чемпіонаті Європи, який проходив в м. Сантандер (Іспанія), стали срібними призерами чемпіонату Європи серед дітей до 16 років та срібними призерами чемпіонату України в сезоні 2012-2013 роках.

Щороку школою організовуються та проводяться міжнародні дитячі турніри з хокею на траві: «Сумська осінь», «Кубок «Еко-продукт», «Восходящие звездочки» та міжнародний турнір серед дорослих «Содружество».

Колектив школи протягом трьох останній років в обласному огляді –конкурсі посідає І місце. Школу очолює з 2004 року Дьогтяр О.Г.

10 сумських динамівців є кандидатами  на  участь у зимових Олімпійських іграх  м. Сочі, Росія 2014 року, із них 7 біатлон – Семеренко Віта, Семеренко Валентина, Белкіна Наталія, Белкіна Тетяна, Супрун Інна,  Сєднєв Сергій, Русінов Дмитро та 3 лижні гонки – Анцибор Марина та Антипенко Тетяна, Красовський Олексій.

За період існування організації здобули звання :

1 Заслужений тренер Радянського Союзу – Романько В.І. (лижні гонки) та 13 Заслужених тренерів України (Бондаренко  В. М. – біатлон; Шамрай В. М., Байда С. І. – лижні гонки, Родіонов С.В., Родіонова Н.В., Солоненко Є.В., Макаєва С. М., Лапицький В. О., Кукарина Н. О., Калтипан Т. І., Матвієнко В. М. – хокей на траві; Мурачов В. В. – боротьба вільна; Сітало О. М. – панкратіон;

За період існування організації підготовлено 9 Заслужених майстрів спорту України (Петрова О., Єфремова Л. Водоп’янова Т., Яковлєва О., Семеренко Валентина, Семеренко Віта, Седнєв С. – біатлон, Саєнко С. та Бурмістрова К. –вільна боротьба);МСУМК – 59 чол.;МС України – 220 чол.;

КМС – 600 чол.; I р – 1088 чол..; Масових розрядів – 5 361 чол..

Обласну організацію очолювали:

1944- 1959р.р.     Соколов Гаврило Михайлович

1959-1974р.р.      Дубенко Микола Михайлович

1974-1979р.р.      Євдокимов Олексій Васильович

1979-1983р.р.      Волков Анатолій Олексійович

1983-1993 р.р.     Соколов Сергій Вікторович

1993-2000 р.р.      Антипенко Микола Григорович

1999-2005 р.р.      Плеханов Микола Антонович

2005-2009 р.р.      Горпинченко Володимир Михайлович

2009-2010 р.р.      Москальчук Олександр Олександрович

2010-2012 р.р.      Дяченко Петро Миколайович

2012-2013 р.р.      Демченко Олег Михайлович

2013-2015 р.р.      Козицький Віктор Іванович

2016-2019 р.р.      Лушпієнко Микола Миколайович

2019 р.-по т/час   Пиняга Руслан Орестович

 

Заступниками обласної організації працювали:

1958-1987 р.р.     Щаблев Анатолій Іванович

1987-1993 р.р.      Антипенко Микола Григорович

1993-1996 р.р.      Рябоконь Володимир Васильович

1996-1998 р.р.      Думчиков Петро Федотович

1998-2000 р.р.      Кузьменко Григорій Миколайович

2000-2012 р.р.      Шаховський Микола Миколайович

2012-2016 р.р.      Салатенко Олександр Анатолійович

2016 -2017 р.р.    Семенников Володимир Єгорович

2018-2019 р.р.     Бобір Олександр Сергійович

2019 р.- по т/час   Шаховський Микола Миколайович

Сумська обласна організація ФСТ «Динамо» України станом на 1 вересня   2019 року об’єднує 6516 членів  товариства. Первинні організації товариства створені у 20 підрозділах органів внутрішніх справ та силових структур області.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *